Ana SayfaTunceliTunceli Her Yönüyle 2

TUNCELİ'DE HALK OYUNLARI - FOLKLOR
Yörede oyunlar genelikle düğünlerde, nişanlarda ve bayramlarda oynanır. Oyunlar merkez ilçede ve bazı ilçelerde farklılık gösterir. Bazı oyunlar bazı ilçelerde daha çok oynanır.
Yöreyi temsil eden ve Türkiye genelinde yarışmalara katılan bir folklor ekibi yoktur. Ancak okullar düzeyinde ilk ve orta dereceli okullarda folklor çalışmaları yapılmakta ve il merkezinde folklor yarışmaları düzenlenmektedir.
Bu yarışmalarda birinci olan ekipler çevre illerde yapılan bölgesel folklor birinciliklerine katılmaktadırlar. Halk Eğitim Müdürlüğü'nce 1985 yılında ili temsil edebilecek bir folklor ekibinin kurulması için çalışmalar başlamıştır. Ayrıca bazı ilçelerde de bu alanda çalışmalar yapılmaktadır. Yöre folkloru zengin olup, sistemli bir çalışma ve organizasyon olduğu taktirde Türkiye genelinde beğeni kazanacak bir folklor ekibi kurulabilir. Tunceli Kültür Derneği folklor ekibi yörede beğeni kazanmıştır.

Yörede oynanan başlıca oyunlar:
1. Üç ayak oyunu
2. Cezayir
3. Cirit
4. Nare
5. Ağır Hava
6. Lorke
7. Karaçor oyunu
8. Yol havası
9.. Körkes varvarı
10. Halay
11. Düğüne toplama (varvara slemanı)
12. Tanzara
13. Gelin ağlatma
14. Hançer
15. Baskan (Kiz oyunu)
15. Gövent
16. Pülümür halayı
17. Kol oyunu
18. Deliley (Üç ayak)
19. Barasor
20. Bir ayak, iki ayak
21. Kına Oyunu
22. Simsim
23. Kemal Çavuş
24. At Oyunu
25. Temur Ağa
26. İğ oyunu

Çocuklann oynadığı oyunlar :
Salon oyunları :
Yüzük kimde, Vuran Kim, Tek-Çift, pisi pisi, El üstünde kaydırmaca ve bilmeceler.
Açık havada oynanan oyunlar:Saklambaç, Mendil kapmaca, Körebe, Kutu kutu pense, Kon kon kelebek, Güvercin taklası,Top top kadife, Beş taş, çelik çubuk, Bilye, Sek sek sal, Yakan top, Çift atlama , Üç ayak atlama, Nal bir, Seğirtme değnek, Halat çekme, Cırbır, Çuval yarışı, İğne iplik yarışı, Yumurta yanşı ve Gülle atma gibi oyunlar yörede çocukların oynadığı başlıca oyunlardır.
Tunceli il merkezinde 2000 yılının Temmuz ayının son haftasında 1. Munzur Kültür ve Doğa Festivali yapıldı. Tunceli Valiliği, Belediye Başkanı Siyasi Parti ve Sivil Toplum örgütlerinin destek vereceği 6. Munzur Kültür ve Doğa festivalinin aynı tarihte geleneksel bir şekilde kutlanması beklenmektedir. Festival boyunca yöre kültürü, müziği, folkloru, ve yaşam biçimi yörenin tarihi, ve Turistik yöreleri tanıtılacak. Sanatçı ve bilim, kültür alanında uzman kişilerce etkinlikler ve paneller düzenlenecek ve halk konserlerinin düzenlenmesi beklenmektedir. 2005 yılında festivalin daha çoşkulu olacağı tahmin edilmektedir.


Tunceli Her Yönüyle 2. Bölüm

Copyright © . www.nazimiye.com - Tüm Haklari Saklidir.


Yazici

Ilimizde Halk Hikayeleri ve Masallar
Yöreye ait oyunlar
AGDImpresiumKontakt